Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 346 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
* Homo Viator Pictura *

YELLOWSTONE: ZWIERZĘTA

poniedziałek, 24 maja 2010 0:13
Skocz do komentarzy
*
*


*
*

_______________________________________________________________________________________

       
       Park Narodowy Yellowstone to dla dzikiej zwierzyny i jej entuzjastów prawdziwe snaktuarium. Nie ma na terenie Stanów Zjednoczonych (wyjąwszy Alaskę), drugiego takiego obszaru, gdzie żyłoby tak wiele ssaków. A to właśnie one wzbudzają największe zainteresowanie przeciętnego gościa parku. Są wśród nich zarówno roślinożerne zwierzęta kopytne: 2 tys. bizonów, 30 tys. jeleni amerykańskich (wapiti), kilkadziesiąt tysięcy jeleni mulaków, po parę tysięcy łosi, widłorogów i jeleni wirgińskich, kilkaset owiec gruborogich; jak również drapieżniki zdecydowanie mięsożerne, takie jak: wilki, lisy, kojoty, pumy, rysie, żbiki i łasice; oraz wszystkożerne niedźwiedzie - ponad 500 czarnych i około 250 grizzlly.
       Ta obfitość zadziwiła ludzi jeszcze przed powstaniem parku narodowego w 1872 r. Oto co na temat tej ziemi mówił jeden z poszukiwaczy złota, który zawitał tu dwa lata wcześniej: "Dotarliśmy do pięknej równiny, którą nazwaliśmy Równiną Buffalo, gdyż ujrzeliśmy tam tysiące spokojnie gryzących trawę bizonów... Widzieliśmy liczne jeziora i najwspanialsze góry na świecie. Spotkaliśmy też tam wszelkie odmiany łownej zwierzyny - oprócz bizonów, jelenie, niedźwiedzie i łosie". 
 
       Kiedy podobne widoki ukazują się nam w Yellowstone dzisiaj, to mamy wrażenie, że czas się zatrzymał, a my zaglądamy w jego okna.
A jest co ogladać: ponad 60 gatunków ssaków, 300 gatunków ptaków, kilkanaście gatunków ryb, 100 gatunków motyli, 10 gatunków płazów i gadów. Wszystkie nosi ziemia, na której glebie rośnie ponad 1100 gatunków roślin.
__________________________________________________________
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
**
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*

______________________________________________________ 

PTAKI
__________________________________________________________

       Ptaki są jak ludzie - im więcej o nich wiemy, tym bardziej nas zadziwiają. Mają jednak tę przewagę, że nigdy nie zawodzą, ani nie rozczarowują.

       Jeśli rozglądniemy się uważniej, dostrzeżemy wielu ptasich mieszkańców Parku Narodowego Yellowstone. Nie musimy podzielać pasji zakochanego w kanarkach Ptaśka, bohatera głośnej powieści Whartona, ani nawet zdolności obserwacyjnych Johna Muira, który dał nam genialny opis obyczajów jednego z kalifornijskich ptaszków, aby docenić to, jak bardzo stworzenia te wzbogacają nasz świat. Doprawdy warto się nimi zainteresować.

      W całym ekosystemie Wielkiego Yellowstone spotyka się w różnych okresach roku ok. 300 gatunków ptaków. Natomiast w obrębie parku narodowego mieszka na stałe 42 gatunki. Różnica ta spowodowana jest doœść surowymi warunkami, jakie panują na terenie samego parku zimą. Pod tym względem wiele ptaków nie ma takich zdolności przystosowawczych, jak inne zwierzęta. Z tego powodu większość skrzydlatych istot spotykanych przez nas wiosną, latem lub jesienią w Yellowstone, to rezydenci sezonowi, albo ptaki, które zatrzymały sie tu na jakiś czas, przelatując z południa na północ lub vice versa.

_______________________________________________________________________________________
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*


*
*
*
*
*
*
*
 *
*
*
*Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  1 835 006  

Co tutaj zobaczysz?

____________________________________ Kolekcja obrazów z podróży bliskich i dalekich. ____________________________________

Parę słów ode mnie

__________________________________________

* * *
Wędruję po świecie - kiedy to tylko możliwe.
Zawsze staram się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby utrwalić obrazy, ktore pojawiają sie przed moimi oczami. A bywają one niezwykłe i zadziwiające...
Obiektyw jest moim oknem na świat, w którym zatrzymać chcę jego ulotne piękno.

* * *
_____________________________________________

Statystyki

Odwiedziny: 1835006
Jeśli chcesz wykorzystać któreś z moich zdjęć, lub po prostu przekazać mi parę słów, to napisz do mnie: carpediem@wp.pl