Bloog Wirtualna Polska
Są 10 023 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
* Homo Viator Pictura *

YELLOWSTONE - KOLORY

czwartek, 12 czerwca 2008 17:18
Skocz do komentarzy

 

*

*

*

_________________________________________________________

*

        SKAD TE KOLORY ?

 

        Wielki Kanion Yellowstone jest bajecznie kolorowy, takie tez bywaja gorace zródla. W wielu miejscach park przypomina malarska palete. Czym to jest powodowane ?
        Podczas gdy ryolit, bazalt i inne skaly pochodzenia wulkanicznego, stanowiace fundament yellowstonskich wyzyn sa szare i malo efektowne kolorystycznie, to przeobrazone chemicznie nabieraja barw. Przykladem sa malownicze zbocza Wielkiego Kanionu zbudowane z hydrotermicznie zmienionego ryolitu. Równiez brazowo-zólte kolumny bazaltowe znajdujace sie na krawedziach pólnocnej czesci Wielkiego Kanionu (bardzo blisko Tower Falls), nie tylko wyrózniaja sie kolorystycznie, ale i tworza ciekawa i zaskakujaca naturalna kompozycje.
        Gejzeryt, skala tworzona przez gejzery, jest bialo-szary. Podobnie blotne wulkany i kociolki sa zwykle brudno-szare, brunatne lub popielate z niebieskim odcieniem. Czasem jednak znajdzie sie jakis slad innego koloru, którego zródlem sa mineraly, substancje nieorganiczne. Kolor zólty zdradza siarke; czerwienie, brazy i pomarancze - zelazo.
        Bialy trawertyn, z którego zbudowane sa tarasy w Mammoth Hot Springs, to nic innego, jak weglan wapnia. A wapno jest przeciez biale.
        Jednak  najbardziej zdumiewa koloryt goracych zródel: intensywne zielenie, blekity, czerwienie, pomarancze, zólcie... Poruszyly nawet jednego z traperów, który jeszcze w latach 30-tych XIX-wieku dotarl nad Grand Prismatic Spring: “Strumien, który wyplywal ze zródla, wyróznialy trzy kolory: bialy, blado-czerwony i blekitny jak niebo. Czy bylo cos niezwyklego w atmosferze, czy tez jakies chemiczne zawartosci w wodzie... Nie jestem w stanie tego powiedziec i musze zostawic to wyjasnienie naukowym turystom, którzy moga to miejsce odwiedzic w przyszlosci”.
        Naukowcy przyszli i objasnili, znajdujac przy okazji nieznane dotychczas nikomu organizmy zywe, bakterie termofilne, które nie moga zyc bez bardzo wysokich temperatur. Okazalo sie, ze sa i takie, które dobrze sie maja we wrzacej wodzie!


        Gorace zródla swoje kolory zawdzieczaja wlasnie zyjacym  w nich bakteriom i algom, czyli organizmom zywym. Kolor niebieski jest zas odbiciem nieba.
        Bakterie i algi te zyja w srodowisku wodnym, wiec pochodzacy od nich koloryt swiadczy o aktywnosci zródla i o temperaturze w danym miejscu. Blizej wylotu zródla zyja glównie bakterie zawierajace pigmenty zólte i biale. Tam tez temperatura jest najwyzsza. Dalej, w miare jak woda staje sie coraz chlodniejsza, zaczynaja dominowac pomaranczowe i brazowe algi. W niektórych miejscach blekit nieba naklada sie na kolor zólty bakteryjnych mat, czego efektem jest piekna szmaragdowa zielen (patrz: Emerlad Pool).

 

wiecej: http://logosamicus.bloog.pl/id,3427865,title,KRAINA-CZAROW,index.html

_________________________________________________________

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

 

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

  

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

Wiecej na temat Yellowstone:   http://logosamicus.bloog.pl

*

_________________________________________________________Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 22 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  2 442 659  

Co tutaj zobaczysz?

____________________________________ Kolekcja obrazów z podróży bliskich i dalekich. ____________________________________

Parę słów ode mnie

__________________________________________

* * *
Wędruję po świecie - kiedy to tylko możliwe.
Zawsze staram się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby utrwalić obrazy, ktore pojawiają sie przed moimi oczami. A bywają one niezwykłe i zadziwiające...
Obiektyw jest moim oknem na świat, w którym zatrzymać chcę jego ulotne piękno.

* * *
_____________________________________________

Statystyki

Odwiedziny: 2442659
Jeśli chcesz wykorzystać któreś z moich zdjęć, lub po prostu przekazać mi parę słów, to napisz do mnie: carpediem@wp.pl